Texty a články

Upozornění pro zákazníky

Výdejové okénko je otevřeno pouze po předchozí domluvě !!! Pro zákazníky, kteří nakupují přes internetové stránky www.almaantique.cz nebo www.antikpraha.cz V případě zájmu nám napište email nebo volejte a domluvíme se na určitý termín. Telefon : 224 813 991 Další možnost je zasílání starožitných předmětů po připsání platby na náš účet, či dobírkou. Děkujeme za pochopení Alma Antique

celý článek

Výkupy

se provádí po telefonické domluvě nebo pondělí, úterý, středa od 10.30 do 16.00

celý článek

EET etržby

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online, v případě technického výpadku pak nejpozději do 48hodin

celý článek

Český granát ve starožitném šperku

Na počátku nového roku, kdy je země zachumlána v ledovém příkrovu a noc má ještě vládu nad bílým dnem, si v našem zastavení se starožitnostmi pojďme povídat o magických rudých kamenech, které jsou naším národním pokladem. O kamenech, ve kterých je ukryta síla a žár, které se těší oblibě od dob Skytů ze 6. až 4. století před Kristem, o českých granátech.

celý článek

Design ve světě starožitností

Umělci se od dávných časů zabývali tvarem a estetikou svého výrobku či uměleckého díla. Koncepce i samotná tvorba či výroba bývaly od počátku do konce dílem stejné osoby, případně dílny pod vedením této osoby. Jednalo se o vysoce individuální vyjádření vložené do určitého díla. Při ohlédnutí do oblasti užitého, nebo chcete-li dekorativního umění je zcela zjevné, že tvůrci měli na zřeteli nejen užitečnost předmětů, ale i jejich vzhled, estetický dojem, krásu a těmto kritériím podřizovali výsledek.

celý článek

Historie keramiky

Jednou z nejstarších dovedností člověka byla od pradávných dob výroba předmětů z hlíny, kterým se říká keramika. Keramické památky se datují již z pravěku, i když ty se na starožitnickém trhu nevyskytují a můžeme se s nimi setkat v muzeích, kde jsou zařazeny podle místa vzniku či nálezu.

celý článek

Historie slavnostně prostřeného stolu

Každý majitel starožitného porcelánu a stříbra ví, jak luxusně a krásně vypadá slavnostní stůl prostřený starožitným nádobím. Kvalitní porcelán se dědí z generace na generaci. Pokud ve vaší rodině něco podobného chybí, je možná čas si pár kousků porcelánu či stříbrných příborů pořídit. Na našem trhu se starožitnostmi je to naštěstí stále možné. Stříbrné příbory a stolní nádobí se navíc mohou v budoucnu stát dobrou investicí. Je jen potřeba dobře promyslet, co se vám líbí, a pak už se můžete vypravit na obchůzku po starožitnostech a vybírat. Ceny porcelánových servisů a sad stříbra jsou v Čechách stále ještě výrazně příjemnější, než v cizině.

celý článek

Jak ocenit starožitný nábytek

Pro pochopení a oceňování starožitného nábytku je potřeba naučit se rozpoznávat dřevo, které je základním prvkem při jeho výrobě. U starožitného nábytku byla dřevu věnována enormní pozornost. Základní dělení dřeva je na měkké a tvrdé, měkká dřeva pocházejí z jehličnatých stromů a tvrdá dřeva z listnatých. Pro výrobu luxusního nábytku byla častěji použita dřeva tvrdá, zatímco měkká, zejména borovicová, byla vhodná pro výrobu venkovského nábytku, konstrukcí či rámů.

celý článek

Japonské starožitnosti – starožitný japonský porcelán a samurajské meče

Setkáte-li se s pojmem asiatika, jedná se, jak by člověk předpokládal, o starožitnosti pocházející z Asie. Kulturní vývoj zde probíhal již v dávnověku, v období 3000–2000 let př. n. l. se zde rozvíjely nejstarší civilizace světa a již kolem roku 2000 př. n. l. byla kultura i umění v Číně na vysoké úrovni. Kolem roku 300 př. n. l. ovlivnil vývoj asijského umění vzestup buddhismu. Asi kolem roku 500 n. l. čínská kultura začala ovlivňovat nejvýchodnější baštu Asie, Japonsko, kam se v dnešním povídání o starožitnostech podíváme.

celý článek

Móda zvaná Art Deco

Pro číslo věnované módě není vhodnějšího tématu ve světě starožitností než právě Art deco. Bylo módní ve své době a je módní doteď. Principy slohu zvaného Art Deco se dokázaly prosadit v modelech slavných návrhářů i v sériové výrobě oděvů, při výrobě drahocenných porcelánových figur i levného nádobí a v návrzích nejdražších šperků od Cartiera i v masové výrobě bižuterie. Byl to sloh pro krále, který vplynul i do života obyčejných lidí.

celý článek